Ataki socjotechniczne

Przypadek sprawił, że w sposób zupełnie nieświadomy, "zagadując" obsługę dowiedziałem się (osoba była trochę techniczna), że stacja boryka się z notorycznym zawieszaniem komputerów i kas fiskalnych. Dowiedziałem się również, że sąsiedni oddział koncernu, znajdujący się po drugiej stronie ruchliwej ulicy, jest połączony siecią bezprzewodową, ze stacją, w której zakupiłem paliwo i problemy z wynikające z wydajność głównego systemu mają wpływ na sąsiednią stację.

Dowiedziałem się również, z jakiej wersji systemu operacyjnego korzysta koncern i na jaki w najbliżych dniach będzie migrował. Dowiedziałem się również, że jest to akcja globalna, wdrażana od jakiegoś czasu i, że wszystko potrwa jeszcze rok.

Informacje z pozoru ważne, co bezużyteczne, dla przeciętnego Kowalskiego. Nie o tym chciałem jednak pisać... Chcę pokazać, jaki był wstęp do naszej miłej pogawędki, co sprowokowało otwartość i pewnego rodzaju zaufanie ze strony sprzedawcy. Otoź, nie wcielałem się w rolę, ja po prostu nią byłem. Dlaczego? Zauwżyłem, że sprzdawca, to wierny kibic jednej ze znanych polskich drużyn piłkarskich. Sam jestem kibiciem i tak od słowa do słowa,  nasze tematy zeszły na kwestie techniczne. U mojego rozmócy zadziałał efekt (z wzajemnością), że chętnie dzielimy się wiedzą z osobami, które myślą podobnie jak my. Drugi efekt, to taki, że łączy nas wspóln cel - nasza drużyna. A kolejny to taki, że mój rozmówca chciał się odwdzięczyć mi za drobną przysługę (rozmieniłem mu banknot na drobne), wszystko to spowodowało, że zadziałał efekt wywoływnia.

Czy widzisz, dlaczego, tak łatwo możemy wyjawić pewne tajemnice, jak nie zdajemy sobie sprawy, że ktoś nami manipuluje (by było jasne, nie taki był mój zamiar), ale przykład powinien pokazać Tobie, że często nie będziesz świadomy tego, że właśnie stajesz się celem atachu socjotechnicznego.

Dlaczego socjotecjnika, zwana też inżynierią społeczną jest taka skuteczna? Bo nie istnieją żadne mechanizmy i jednoznaczne wytyczne, że właśnie stałeś się ofiarą, celem ataku socjotechnicznego. W przeciwieństwie do komputerów i jasnych algorytmów, człowieka nie da zamknąć się w reguły firewalla.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcje na ten temat zapoznaj się z moją prezentacją w formie pdf dostępną tutaj

Mam małą prośbę do Ciebie, udostępnij ten link ( z prezentacją) na swoim profilu społecznościowych. Dlaczego? Ponieważ uważam, a długo szukałem, że nie ma na polskich stronach internetowcych związanych z tematyką bezpieczeństwa równie zwięzłej, przydanej komunikacji o inżynierii społecznej.

Jezcze więcej ciekawych rzeczy możesz dowiedzieć sie na tym szkoleniu

 


Skontaktuj się ze mną za pomocą formularza:
Formularz został wysłany, dziękujemy.
Proszę wypełnić wymagane pola!