BYOD

BYOD – co to właściwie oznacza?

BYOD (Bring Your Own Device) to trend polegający na używaniu przez nas w miejscu pracy swoich prywatnych smartfonów i tabletów.

  • 60% pracowników umysłowych korzysta z urządzeń przenośnych (np. laptop, smartfon, tablet) podczas realizacji zadań służbowych.

Wielu z nas używa serwisów prywatnych (np. Facebook) w celach biznesowych, tak samo jest urządzeniami mobilnymi. Taki trend zwiększa mobilność, produktywność i naszą satysfakcję.

Jednak wiąże się z tym wiele zagrożeń – na smartfonach i tabletach, często przechowywane są ogromne ilości prywatnych i służbowych danych, urządzenia przynoszone do pracy na ogół łączą się z Internetem przez firmową sieć WiFi.

Oczywiście, w sieci firmowej można stosować wiele zabezpieczeń,  wiodące marki dostarczają szereg rozwiązań programowych i sprzętowych które zapewniają wdrożenie na podłączonym do sieci urządzeniu firmowej polityki bezpieczeństwa.

Często zdarza się sytuacja odwrotna –używamy swoich służbowych laptopów i smartfonów w celach prywatnych. Urządzenia te są objęte politykami bezpieczeństwa, lecz gdy znajdują się poza zasięgiem sieci firmowej przestają być chronione. Oczywiście i tutaj z pomocą przychodzi nam specjalistyczne oprogramowanie.

Świadomość

Pamiętajmy jednak, by dobrze wyważyć proporcje pomiędzy mobilnością, wygodą, a bezpieczeństwem!!!