Jeśli nie serwer to co?

 

Serwer z oprogramowaniem i opłatą za jego konfigurację to często konkretny wydatek, nie zawsze możliwy do zrealizowania, a często – z ekonomicznego punktu widzenia -pozbawiony sensu.

Nawet jeżeli zdecydujesz się na oprogramowanie typu open source, to musisz liczyć się z niemałym kosztem zakupu fizycznego sprzętu komputerowego. Dodatkowo serwerowe systemy operacyjne wymagają szczególnej troski (konfiguracja poszczególnych usług i zdalnego dostępu, aktualizacje, krytyczne poprawki bezpieczeństwa, konieczność przeglądanie dużej ilości logów systemowych i reagowanie na potencjalne zagrożenia). Nie bez znaczenia jest także fakt, że dedykowane serwery fizyczne charakteryzują się relatywnie dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną.

 

W takim momencie mogą pomóc sprzętowe serwery plików, czyli popularny NAS (Network Attached Storage). Technologia umożliwiająca podłączenie zasobów dysków twardych,  bezpośrednio do twojej wewnętrznej (a w szczególnych przypadkach do łącznie zasobów sieci z różnych geolokalizacji w jedną całość) sieci komputerowej.

Sprzętowy serwer plików to urządzenie, w którym montowane są dyski twarde o pojemności zależnej od  Twoich potrzeb. Dziś takie wartości oscylują w TB (tera bajtach).

Szczególnie zalecana i często stosowana jest konfiguracja z dwoma dyskami twardymi pracującymi w systemie automatycznej duplikacji danych - RAID/RAID1
Konfiguracja, taka polega na równoległym ( niezauważalnym na użytkownika) zapisie danych na dwóch dyskach fizycznych jednocześnie. W każdej sekundzie zapisu, masz kopię lustrzaną swoich danych. W momencie awarii jednego dysku, masz wszystko zapisane na drugim i czas na niezwłoczną wymianę uszkodzonego elementu.

Bardzie rozbudowane NASy oferują obsługę 4 dysków, co przekłada się na szybkość zapisu i bezpieczeństwo danych, tzw RAID10 lub 01.

NAS, ma dedykowane oprogramowanie (dla ciekawości dodam tylko, że częstokroć bazujące na pochodnych systemu UNIX/LINUX), które pozwala wykonać konfigurację dostosowaną do Twoich potrzeb. Oczywiście taka infrastruktura także wymaga aktualizacji i minimalnej administracji, ale ze względu na swoją mniejszą złożoność niż serwery i przyjazny interfejs webowy, jest dużo przyjemniejsza i łatwiejsza w codziennym użytkowaniu.

Najciekawszym rozwiązaniem w dobie „chmury komputerowej”, jest możliwość budowania WŁASNEJ PRYWATNEJ CHMURY KOMPUTEROWEJ. Efekt jest taki, że z każdego komputera, tableta, a szczególności smartphona, masz dostęp do swoich danych, w każdej chwili i z niemalże z każdego miejsca na świecie!

Dodatkowe funkcje i plusy NASów :

  • wybrane modele oferują funkcję serwera wydruku (tak na chłopski rozum, możesz usieciowić swoją drukarkę USB – to tylko jeden z przykładów),
  • możliwość podłączenia poprzez USB  zewnętrznego dysku twardego (pozwala to łatwo wykonywać kolejną  kopię zapasowe szczególnie wrażliwych i krytycznych danych),
  • małe zapotrzebowanie na energię elektryczną, cicha praca i niewielki rozmiar,
  • automatyczne powiadomienia o zdarzeniach na email lub sms (awaria jednego z dysków, dostępność aktualizacji, próba nieautoryzowanego dostępu do danych) i wiele innych.