Pięć sposobów, aby chronić swoją prywatność

Istnieje wiele sposobów, które możesz zastosować, aby chronić swoją prywatność w dobie masowej inwigilacji w Internecie. Prezentujemy pięć podstawowych kroków, bez uciekania się do zaawansowanych zagadnień technicznych.

Wiele informacji dostępnych jest łatwo dla organów porządkowych, ale również do dostawców internetowych usług i ich reklamodawców.

Znaczna część ryzyka online wynika z natury społecznej, a nie technicznej i wynika z beztroski i nieuwagi, są to tzw. ataki socjotechniczne, np. trudno zweryfikować czyjąś tożsamość przez telefon, czy pocztę email, a magia tytułu, piastowanego stanowiska, osobowość atakującego, może nas łatwo zmylić.

 

1. Używaj managera haseł

Pozwala to w łatwy i bezpieczny sposób kolekcjonować i przechowywać unikalne, złożone hasła do każdej witryny internetowej z osobna, pozwoli to na uniknięcie problemów, w momencie wycieku hasła (patrz ataki hackerskie na witryny internetowe)  jednego z serwisów z którego korzystasz.
Oprogramowanie tego typu dostępne jest na każdą platformę, włączając urządzenia mobilne.

 

2. Wyłącz GPS i Wi-Fi na urządzeniu przenośnym, dopóki ich nie potrzebujesz

GPS: Operator komórkowy jest w stanie określić przybliżoną lokalizacji na podstawie odczytów z nadajników  (wieże telefonii komórkowej).Jeśli masz włączony GPS , można namierzać Ciebie o wiele bardziej precyzyjnie, z dokładnością do kilku metrów, ponadto informacja o twojej lokalizacji może być przekazywana do twórców aplikacji, z których korzystasz na urządzeniu mobilnym.

WiFi – wyłączenie WiFii uniemożliwi przypadkowe podłączenie się do nieznanych sieci, a także uchroni nas przed urządzeniami sieciowymi działającymi w trybie nasłuchu i zbierania danych, tzw. promiscuous mode.

 

3. Przeczytaj dokładnie licencję podczas instalacji oprogramowania

Wiele "bezpłatnych" aplikacji chce zbierać informacje o Tobie, co pozwala na wysyłanie i wyświetlanie, choćby, spersonalizowanej reklamy. Osobiście, podczas instalacji nowego softu na urządzeniu mobilnym, spotkałem się z informacją o konieczności dostępu do moich zdjęć i dokumentów!

 

4. Dbaj o swoją prywatność na portalach społecznościowych.

Statystyczny Kowalski nie zdaje sobie sprawy z tego, że jego konto na portalu społecznościowym, to stale powiększająca się baza danych o jego rodzinie, sukcesach i porażkach życiowych czy upodobaniach. Na portalach łatwo znaleźć zdjęcia dowodów osobistych, paszportów, czy mandatów! To nieocenione źródło informacji!

 

5. Dbaj o właściwy rozdział danych firmowych i prywatnych .

Jeżeli posiadasz firmową skrzynkę e-mailową, używaj jej tylko i wyłącznie do celów służbowych, ponieważ pracodawca ma prawo dostępu do Twojego konta e-mail. Zaoszczędzisz sobie także kłopotów, w momencie zmiany pracy, ponieważ nie będziesz musiał odbudowywać bazy kontaktów.

Oczywiście to tylko garstka porad, ale praktycznie do wdrożenia od zaraz, bez jakichkolwiek nakładów czasu i finansowych!